• w podróży

7 sposobów na udany urlop

2015-07-30

Zastanawiasz się, jak dobrze zaplanować urlop? Udane wakacje i spokojną głowę możesz sobie zafundować już przed wyjazdem. Jak?

Oto 7 sposobów na udany urlop

1. Zanim wyruszysz w drogę, dokładnie poznaj miejsce do którego zmierzasz

Jadąc za granicę pamiętaj o różnicach kulturowych występujących między Tobą a mieszkańcami danego państwa. Zapoznaj się ze zwyczajami tam panującymi i zbierz wszelkie informacje, które zapewnią Ci bezpieczeństwo. Np. sprawdź, w których krajach za żucie gumy grozi więzienie, a gdzie podniesiony do góry kciuk nie jest gestem akceptacji, a obrazą.

2. Sprawdź wiarygodność organizatora wycieczki lub wczasów

Informacje te możesz znaleźć w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych na www.turystyka.gov.pl. Możesz też sprawdzić biuro podróży w rejestrze dłużników BIG Infomonitor.

3. Jeśli planujesz podróż własnym samochodem, przed wyjazdem sprawdź stan techniczny pojazdu u mechanika

Zawsze przestrzegaj zasad bezpiecznej jazdy samochodem. Warto również abyś pomyślał o wykupieniu ubezpieczenia assistance (wcześniej upewnij się, że obowiązuje ono w kraju, do którego jedziesz).

Ubezpieczenie to zapewni Ci naprawę auta na miejscu lub holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu, samochód zastępczy i bezpłatny hotel, w razie potrzeby. Uniknij otrzymania mandatu - zapoznaj się z aktualnymi przepisami i zorientuj się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne poza krajem.

4. Jeśli bierzesz ze sobą telefon komórkowy, sprawdź regulacje związane z roamingiem

Zorientuj się w aktualnych stawkach dla klientów usług mobilnych, abyś z urlopu, oprócz pamiątek, nie przywiózł również niebotycznego rachunku telefonicznego.

5. Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Sprawdź przed wyjazdem, co zabezpiecza wykupiona przez Ciebie polisa. Ubezpieczenie NNW zazwyczaj ochrania zagubiony bagaż i koszty ewentualnego leczenia. Upewnij się, że ochrona obowiązuje od momentu rozpoczęcia podróży do chwili powrotu do domu. Nie tylko za granicą, ale także w kraju.

6. Zabierz ze sobą i miej pod ręką niezbędne dokumenty – dowód osobisty lub paszport

Szczególną uwagę zwróć na daty ich ważności. Jeśli wybierasz się za granicę, dowiedz się, gdzie znajduje się polska ambasada lub konsulat. Ta informacja będzie Ci potrzebna szczególnie, jeśli zgubisz dokumenty lub zostaną Ci one skradzione.

7. Zabezpiecz dokumenty

Kradzież dokumentów i bezprawne użycie Twoich danych osobowych przez osoby niepowołane może sprawić Ci bardzo duży problem, np. w postaci kredytu wyłudzonego na Twoje nazwisko. Najlepiej, jeśli zabezpieczysz się przed tym jeszcze przed wyjazdem.

Wystarczy, że założysz konto w BIK na www.bik.pl. Jeśli na wakacjach stracisz dowód osobisty, będziesz mógł online, w ciągu kilku minut, zastrzec swoje dokumenty. Warto dodać, że ta bezpłatna usługa jest niezwykle praktyczna. Przyda się nie tylko w czasie wakacyjnych urlopów, lecz również w ciągu całego roku, w wielu sytuacjach życia codziennego.

Fakty i liczby

6 169

Tyle przestępstw związanych z wyłudzeniem kredytu odnotowano w 2015 r.


Jak zastrzec dokument tożsamości?

Sprawdź