• na co dzień
 • w podróży

7 zasad bezpiecznej jazdy samochodem

Już dawno opanowałeś podstawy jazdy samochodem? Ba! Nie tylko podstawy, ale na liczniku masz przejechaną pokaźną liczbę kilometrów? Jednak bez względu na poziom zaawansowania, staż jako kierowcy, bardzo ważne jest zachowanie za kółkiem pokory i pamiętanie o najważniejszych zasadach jazdy i podstawach bezpieczeństwa. Zwłaszcza w sezonie urlopowym, gdy na wspólne wakacje samochodem jedzie cała rodzina.

 

 1. Zanim wyjedziesz w podróż, sprawdź w samochodzie te elementy, które decydują nie tylko o komforcie, ale też o bezpieczeństwie jazdy. Z pewnością będą to:
  - ciśnienie w oponach
  - czyste szyby i sprawne światła
  - poziom płynu w spryskiwaczu
  Należy również sprawdzić zaopatrzenie apteczki, upewnić się czy masz linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy i odblaskową kamizelkę, a na wypadek wymiany koła również podnośnik i klucze.
 2. Zasada ograniczonego zaufania – Twoja jazda samochodem jest prawidłowa, stosujesz się do zasad ruchu drogowego? To świetnie! Pamiętaj jednak, aby w stosunku do innych użytkowników drogi (zwłaszcza, gdy ich sposób prowadzenia pojazdu jest co najmniej podejrzany) stosować ograniczone zaufanie i szczególną ostrożność. Konsekwencje kolizji nigdy nie są przyjemne, niezależnie od tego, kto jest winny.
 3. Przypominaj swoim pasażerom o zapinaniu pasów. Również tym, którzy siedzą z tyłu, gdyż to oni często bagatelizuję tę zasadę bezpiecznej jazdy samochodem. To pasy w razie nieszczęśliwego wypadku mogą uratować życie!

  Kobiety w ciąży często rezygnują z zapinania pasów bezpieczeństwa, na co pozwala im kodeks drogowy. Jednak w razie ewentualnego wypadku konsekwencja niezapiętych pasów – wypadnięcie przez przednią szybę - może mieć śmiertelne skutki. Natomiast u kobiet w ciąży prawidłowo zapięte pasy, które do drugiego trymestru i tak leżą pod brzuchem, na miednicy, mogą uratować życie mamie i dziecku.

 4. Prędkość zawsze należy dostosowywać do warunków jazdy. Pamiętaj, że liczby umieszczone na znakach drogowych nie są sugerowaną, dolną granicą prędkości, a górną, której nie bez powodu nie należy przekraczać. Najlżejszą konsekwencją złamania tej zasady może być mandat i punkty karne. Najgorszą wypadek. Lepiej dojechać do celu 15 minut później, niż nie dojechać do niego wcale.
 5. Nigdy nie siadaj za kółko, gdy jesteś pod wpływem alkoholu, jak również w stanie dużego zmęczenia – może to być równie groźne, jak jazda na tzw. podwójnym gazie. Pamiętaj, że odpowiadasz nie tylko za swoje życie i zdrowie, ale również Twoich współpasażerów i innych użytkowników drogi. Nie ma czegoś takiego jak jedno niewinne piwko. Zasada jest prosta. Piłeś? Nie jedź!
 6. Bezpieczna jazda zimą - wymaga ona jeszcze więcej wyobraźni i rozsądku. Ważną zasadą jest zmiana opon z letnich na zimowe. Dzięki temu będziesz miał gwarancję lepszej przyczepności na śliskich nawierzchniach. Ponadto uzyskasz krótszą drogę hamowania, niż w tych samych warunkach na oponach letnich.
 7. Nigdy nie kładź torebki, saszetki z dokumentami czy portfela na przednim siedzeniu. Tak, wiele osób tak robi. Tak, to jest wygodne. Niestety nie jest to bezpieczne. Często można usłyszeć o sytuacjach, kiedy złodzieje wybijali szybę z przodu, od strony pasażera i zanim kierowca zdążył zareagować, wyciągali przez nią torebkę, portfel i bardzo szybko uciekali.

  Tak ważnych rzeczy najlepiej jest w ogóle nie kłaść na widoku, tylko chować je, np. pod siedzeniem lub w schowku. A z całą pewnością nie należy ich zostawiać na widoku, kiedy opuszczasz samochód. Skradzione pieniądze to jedno, natomiast skradziony dowód i inne dokumenty mogą pociągnąć za sobą wiele przykrych konsekwencji, z wyłudzeniem kredytu na Twoje nazwisko włącznie.

Jak zastrzec dokument tożsamości?

Sprawdź