• w podróży

8 patentów na bezpieczne wakacje z dziećmi

2015-08-20

Jeśli zdecydowałeś się na wakacje z dziećmi i chcesz, by ten czas minął spokojnie, zadbaj przede wszystkim o bezpieczeństwo najmłodszych podróżników. Co zrobić, by wczasy z dziećmi minęły bez przykrych niespodzianek?

Mamy dla Ciebie 8 sprawdzonych patentów na udany urlop z dzieckiem.
 

 1. Jeśli decydujesz się na podróż własnym samochodem, zwróć szczególna uwagę na podstawy bezpieczeństwa. Zadbaj o odpowiedni fotelik dla dziecka i prawidłowo zapięte pasy. Pamiętaj również o tym, że poważnym wrogiem Twego dziecka podczas jazdy jest choroba lokomocyjna. Może jej zapobiec niedrogi lek zakupiony w aptece.
 2. Niezależnie od środka lokomocji, podczas podróży Twoje dziecko powinno być ubrane w odzież dobraną adekwatnie do pogody i temperatury. Wygodne ubranka, najlepiej z naturalnych materiałów, pomogą zapobiec przegrzaniu i nieprzyjemnym odparzeniom skóry, a także umożliwią swobodny ruch ciała.
 3. Przestrzegaj podstawowych zasad higieny i namawiaj do tego swoje dziecko - ręce myjcie częściej niż w domu, pijcie wodę butelkowaną, a jedzenie spożywajcie jedynie ze sprawdzonego źródła.
 4. Podczas pobytu w lesie ważne jest okrycie głowy, a także stosowanie środków odstraszających komary i kleszcze. By czuć się całkiem bezpiecznie, zadbaj o szczepienie, które uchroni przed groźnymi chorobami przenoszonymi przez owady i zapobiegnie powikłaniom.
 5. Przestrzeż dziecko przed nieznajomymi. Powtarzaj, by nie rozmawiało z obcymi, nie brało od nikogo słodyczy i zabawek, by nie szło nigdzie z nowo poznaną osobą. Nawet jeśli ta jest wyjątkowo miła, ma przy sobie psa lub kota lub atrakcyjne zabawki i mówi, że jest znajomym rodziców.
  Oprócz tego nałóż dziecku na szyję lub wszyj w ubranie, informację z imieniem i nazwiskiem, adresem i numerem Twojego telefonu. Dzieci dość łatwo się gubią. Wystarczy na sekundę spuścić je z oka. Dlatego warto by miało przy sobie informacje na temat osoby do szybkiego kontaktu.
 6. W przypadku wyjazdu do krajów Unii Europejskiej zaopatrz się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dostaniesz ją bezpłatnie w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia. Uprawnia ona każdego ubezpieczonego (również dziecko) do udzielania świadczeń zdrowotnych w nagłych sytuacjach.
 7. Wakacje z dzieckiem nie mogą odbyć się bez pobytu na słońcu, dlatego smaruj malucha kremem z dużym filtrem, a w razie ewentualnych oparzeń zastosuj krem przeciw oparzeniom. Pilnuj, by dziecko miało cały czas okrytą głowę. Pijcie dużo wody – co najmniej 1,5 litra dziennie. Na plaży nie oddalaj się od dziecka i nie spuszczaj z niego oka.
 8. Nad wodą chroń nie tylko swoje dziecko, ale również portfel, telefon i dokumenty. Utrata zwłaszcza tych ostatnich może być niezwykle dotkliwa. I to nie tylko z powodu popsucia humoru i dobrej, wakacyjnej zabawy.

  Kradzież danych osobowych może zaowocować niechcianą umową telekomunikacyjną, pożyczką-chwilówką czy też kredytem zaciągniętym w banku na Twoje nazwisko. By tego uniknąć, zastrzeż swoje dokumenty, gdy tylko zauważysz ich brak. Taką opcję daje Ci konto w BIK umożliwiające szybki dostęp do bezpłatnej usługi zastrzegania dokumentów.

Fakty i liczby

133 %

O tyle wzrosła liczba zaginięć dzieci w ciągu ostatnich 5 lat.


Jak zastrzec dokument tożsamości?

Sprawdź