• na co dzień

9 milionów złotych - cena skradzionych danych osobowych

Jeszcze niedawno kradzież danych osobowych wiązała się tylko ze żmudnym procesem ponownego wyrobienia dokumentów. Obecnie, gdy malwersanci działają również w sieci, konsekwencje mogą być groźniejsze. Przywłaszczoną tożsamość coraz częściej wykorzystują grupy przestępcze. Na Twoje konto mogą popełnić wykroczenia i czyny karalne, które potrafią zrujnować życie.

Chwila nieuwagi może kosztować… miliony

O kradzieży tożsamości mówi się, gdy niepowołana osoba, bez Twojej wiedzy, wejdzie w posiadanie danych osobowych, jak np. imię, nazwisko, PESEL i numer karty kredytowej. Czyn uważa się za przestępstwo, nawet jeśli złodziej nie wykorzysta bezprawnie zdobytych informacji do nieuczciwych celów.

Oszustwo przybiera różne formy – wszystko zależy od możliwości i wyobraźni złodzieja. Po kilku miesiącach możesz dowiedzieć się, że ktoś wynajął mieszkanie na Twoje skradzione dane, wyrobił sobie kartę kredytową, sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych lub wypożyczył auto i przepadł wraz z nim. Wiele osób nie wie, jak temu zapobiegać – na informacje o wyłudzeniu trafia przypadkiem, gdy np. przegląda wyciąg z karty kredytowej.

Sytuacja przyjmuje wyjątkowo nieprzyjemny obrót, kiedy do drzwi puka komornik albo listonosz z listem poleconym, wzywającym do zapłaty zadłużenia, którego nie zaciągnąłeś. Ale istnieją scenariusze znacznie bardziej ponure.

Ostatnio w mediach głośno było o zagadkowym rabunku we Swarzędzu, gdzie tajemniczy konwojent zagrabił 9 milionów złotych. W krótkim czasie wyszło na jaw, że złodziej wykradł dane osobowe innego mężczyzny i użył ich do popełnienia spektakularnego „skoku na kasę”. Policja bez trudu namierzyła prawowitego właściciela tożsamości, który zeznał, że o niczym nie miał pojęcia. Przed nim jednak trudny i mozolny proces udowadniania własnej niewinności.

„Kreatywna” działalność przestępców

Problemy, które wiążą się z coraz powszechniejszym wykradaniem danych, mogą zniszczyć życie. Jeśli stosunkowo szybko dowiesz się o kradzieży tożsamości, masz szansę przeciwdziałać jej zgubnym skutkom. W innym wypadku złodziej być może wyda Twoje pieniądze, podłączy kablówkę, Internet, telefon, zaciągnie pożyczkę na Twoje personalia i zaszkodzi Twojej historii kredytowej.

Niektórzy przestępcy zmieniają adres do korespondencji, żeby rachunki wysyłano w inne miejsce – w ten sposób zacierają ślady swojej działalności. Niekiedy skradziona tożsamość umożliwia złodziejom wyrobienie sobie dokumentów z Twoimi danymi, ale z inną fotografią. W pewnych sytuacjach dochodzi nawet do aresztowań za przestępstwa, których się nie dopuściłeś.

Co ważne, nie tylko utrata dokumentów czy aktywność w Internecie prowadzi do wykradania danych osobowych. Złodzieje wchodzą w posiadanie cennych informacji wymyślnymi metodami. Niektórzy przeszukują Twoje śmieci, tropiąc pisma i wyciągi bankowe, inni sprawnie posługują się zaawansowanymi technologiami, np. klonują karty kredytowe (tzw. skimming) lub podszywają się pod pracownika instytucji finansowej (phishing). Dlatego zwracaj uwagę na nadawców e-maili i nigdy nie dziel się informacjami z nieznajomymi podczas rozmowy telefonicznej.

Jak zapobiegać wyłudzeniu tożsamości?

Należy zawczasu chronić się przed wyłudzeniem tożsamości. Konsekwencje niekiedy błahych zaniedbań mogą kosztować Cię nawet utratę wolności osobistej. Pamiętaj, by nie udostępniać danych osobowych niepowołanym osobom i starannie niszczyć wszystkie dokumenty, na których te dane widnieją. Pilnuj kart bankomatowych i dokumentów. Przestrzegaj też podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.

Możesz aktywować Alerty BIK – w ten sposób otrzymasz informację o każdym wniosku kredytowym, jaki złożono w banku na Twoje dane. Warto również zapoznać się z raportem BIK nt. Twojej historii kredytowej i sprawdzić, czy nie ciążą na Tobie niezidentyfikowane zobowiązania.

Jak uchronić się przed wyłudzeniem?

Sprawdź