• dowód osobisty
  • na co dzień
  • porady

Co złodziej może zrobić z Twoimi danymi

Pomysłowość złodziei danych osobowych nie zna granic. Mogą podszyć się pod Twój bank, firmę szukającą pracowników albo sklep internetowy. Nieuważny internauta łatwo da się nabrać i udostępni oszustom wszystkie informacje, o które poproszą. Nie wszyscy oszuści są równie wyrafinowani - stosują złośliwe oprogramowanie, przekupują pracowników różnych instytucji lub po prostu… kradną portfele i torebki.

Do czego jednak potrzebne są im Twoje dane osobowe? Możliwości ich wykorzystania jest równie dużo, co metod kradzieży – złodziej może na przykład…

Zaciągnąć kredyt

Spłata cudzego kredytu to najczęstszy problem ofiar cyberprzestępców. Wystarczy, że złodziej uzyska dane z Twojego dowodu, a będzie mógł zaciągnąć nawet sporą pożyczkę przez Internet lub w firmie udzielającej chwilówek. Okradziony o wszystkim dowiaduje się dopiero, gdy otrzyma wezwanie do zapłaty lub telefon z firmy windykacyjnej...

Wynająć mieszkanie

Twój dokument tożsamości to w rękach „uczciwego znalazcy” sposób, by przez jakiś czas pomieszkać w dużym mieszkaniu w dobrej dzielnicy. Kulturalny oszust przynajmniej nie zdemoluje lokalu, ale nigdy nie wiadomo, co podpowie mu fantazja. Kto za to zapłaci? No właśnie…

Podzwonić za darmo

Jeden złodziej wynajmie mieszkanie, drugi zafunduje sobie nowy smartfon z drogim abonamentem. Na Twoje konto obdzwoni wszystkich znajomych, weźmie udział w zabawie audiotele albo odwiedzi kilka stron internetowych – niekoniecznie legalnych. A Ciebie zostawi z wysokim rachunkiem i problemami z policją.

Zrobić duuuuże zakupy

Drogi zegarek, wymarzony rower i ciuchy najmodniejszych marek? A kto bogatemu zabroni? Cudze pieniądze wydaje się najłatwiej, a dane kart kredytowych, niestety, czasem można zdobyć łatwiej niż prognozę pogody na jutro. Lepiej je dobrze chronić – chyba że chcesz sfinansować komuś spełnienie marzeń.

Przespać się w dobrym hotelu

Kiedy ostatnio spałeś w pięciogwiazdkowym hotelu? Złodziej na pewno nie będzie chciał oszczędzać, a jeśli na Twoim koncie znajdzie się odpowiednia kwota, na nocleg wybierze najdroższe miejsce. Wystarczy, że w recepcji poda Twoje dane.

Namieszać w twoim życiu

Przy odrobinie szczęścia uzyska też Twoje dane do logowania w mediach społecznościowych lub poczcie elektronicznej. Po udanych zakupach, usiądzie wygodnie ze szklaneczką dobrego alkoholu (kto stawia?) i trochę się pobawi. Wyśle do Twojego szefa obraźliwego maila, wrzuci na Facebooka kompromitujące zdjęcie i w niewybredny sposób skomplementuje teściową. Na przykład.

Zarobić na Twoich sekretach

Zabawa będzie tym lepsza, jeśli przy okazji pozna Twoje wstydliwe tajemnice. Najpewniej nie upubliczni ich od razu, bo będzie wiedział, że wolałbyś nie chwalić się nimi przed żoną, rodzicami i szefem. I zaproponuje Ci układ. On milczy, Ty płacisz. Cyberprzestępcy nie mają żadnych skrupułów, a szantaż to dla nich kolejna metoda na wyłudzenie dodatkowych pieniędzy.

Sprzedać Twoje dane

Co godzinę odbierasz telefon od telemarketera, a Twoją skrzynkę pocztową bombardują reklamy łatwych sposobów na zarobek i środków na potencję? Przypomnij sobie, czy nierozważnie nie podałeś gdzieś swoich danych kontaktowych. To obecnie cenny towar, a różne firmy są gotowe sporo za nie zapłacić. Irytacja to jednak najmniejszy problem, bo spam może zawierać też niebezpieczne załączniki.

Wyprzedź złodzieja

Jak uniknąć podobnych problemów? Nie odwiedzać podejrzanych stron, nie otwierać maili od nieznanych osób i nie podawać swoich danych byle komu. Warto też założyć konto w BIK. Zajmie Ci to kilka minut, a w razie zgubienia lub kradzieży dokumentów, będziesz mógł szybko je zastrzec i uniemożliwić złodziejowi działanie.

Fakty i liczby

42 880

Tyle cyberprzestępstw ujawniono w 2014 r.


Jak uchronić się przed wyłudzeniem?

Sprawdź

ZOBACZ RÓWNIEŻ