• prawdziwe historie

Długi, o których nie wiesz. Zobacz, jak się przed nimi uchronić

Czy można nie wiedzieć, że ma się dług? Okazuje się, że tak. Zapomniane konta, niespłacone odsetki czy kradzież tożsamości mogą być źródłem poważnych problemów. Zobacz, w jakich sytuacjach powinieneś zachować szczególną czujność.

Zapomniane konto

Zdarzyło Ci się kiedyś otworzyć rachunek w banku, a potem przestać z niego korzystać i o nim zapomnieć? Początkowo bezpłatne, z czasem np. na skutek zmiany regulaminu takie konto może zostać obciążone opłatą za prowadzenie. Jeśli się nie zorientujemy w porę, może narosnąć spora zaległość.

Taką sytuację miał Pan Karol z Gdańska. Wiele lat temu skorzystał z promocji i wyrobił sobie kartę do zakupów w internecie. Karcie towarzyszyło darmowe konto. Pan Karol kartę wyrobił, korzystał z niej przez jakiś czas, potem odłożył na półkę i zapomniał.

Gdy kilka lat później po raz pierwszy pobrał z Biura Informacji Kredytowej raport o swojej historii kredytowej, zorientował się, że ma ponad 100 zł przedterminowej zaległości. Okazało się, że to opłaty za prowadzenie rachunku do dawno zapomnianej karty. Były one naliczane ze względu na to, że konto było nieużywane.

Bank wielokrotnie usiłował kontaktować się z Panem Karolem w tej sprawie, ale ponieważ zmienił on miejsce zamieszkania, a poczty z adresu zameldowania nie odbierał, informacja do niego nie dotarła.

Niespłacone odsetki

Podobny problem może się pojawić przy zakupach na raty. Mało kto ma świadomość, że każdemu zakupowi ratalnemu towarzyszy otwarcie konta, na które spłacane jest zadłużenie. Dług może powstać np. wtedy, gdy ostatnią ratę zobowiązania spłacimy po terminie i nie uregulujemy należnych odsetek. Wówczas w ciągu kilku lat z kilku złotych może urosnąć znaczna kwota!

Dokładnie taką sytuację miała Pani Karolina z Białegostoku. Ostatnie kilka rat kredytu konsumpcyjnego spłaciła z opóźnieniem. Po spłacie ostatniej raty z ulgą przyjęła wiadomość, że „kapitał pozostały do spłaty wynosi 0 zł”. Zapomniała jednak sprawdzić, czy nie pozostały jakieś odsetki.

Cała sprawa wyszła na jaw trzy lata później, gdy chciała wziąć nieduży kredyt na rozwinięcie działalności gospodarczej. Jakie było jej zdziwienie, gdy pomimo regularnych wpływów na konto spotykała się z odmowami banków. Okazało się, że powodem była niska ocena kredytowa wynikająca z przeterminowanego zobowiązania.

Kradzież tożsamości

Długi, o których nie wiemy mogą też powstać na skutek kradzieży tożsamości. Czasem samo imię, nazwisko, PESEL lub numer dowodu osobistego wystarczą, by złodzieje zaciągnęli na nas kredyt. Takie dane mogą też zostać wykorzystane do podpisania umowy na abonament komórkowy, telewizję cyfrową, dostawę prądu, czy np. kradzież samochodu z wypożyczalni.

Procedury windykacji są często tak długotrwałe, że może minąć nawet kilkanaście miesięcy zanim dowiemy się o tej sytuacji. Może się też zdarzyć, że informacja taka dotrze do nas dopiero na etapie postępowania sądowego lub egzekucji komorniczej.

Jak się przed tego typu sytuacjami uchronić?

Nawet jeśli kwota zaległości wynikająca np. z zapomnianego konta albo niespłaconych odsetek jest niewielka, może spowodować problem.

Nawet drobne zadłużenie nieuregulowane w terminie automatycznie przetwarzane w systemie bankowym będzie informowało potencjalnego kredytodawcę o tym, że jesteśmy nierzetelnymi kredytobiorcami. Warto się tego wystrzegać. Dlatego po zakończeniu spłaty kredytu ratalnego należy upewnić się w banku, że konto zostaje zamknięte i nie widnieją na nim żadne odsetki.

Przed kradzieżą tożsamości możemy uchronić się strzegąc swoich danych osobowych oraz korzystając z Alertów BIK. Alerty są wysyłane w postaci e-maili oraz sms-ów za każdym razem, gdy:

  • w BIK pojawią się informacje o próbie uzyskania kredytu na Twoje dane
  • do BIK wpłynie informacja o opóźnieniu w spłacie Twojego kredytu
  • ktoś zapyta o Twoje dane albo zostaniesz wpisany jako dłużnik do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor - to może uchronić Cię przed padnięciem ofiarą wyłudzenia np. abonamentu komórkowego, telewizyjnego lub innych usług

W raporcie BIK sprawdzisz informacje o wszystkich terminowo lub nieterminowo spłacanych zobowiązaniach – nie tylko kredytowych, także wobec operatorów komórkowych, dostawców telewizji, energii elektrycznej itp. Zamiast dać się nabrać na dług, działaj i chroń się!

Znasz historię swoich kredytów?

Sprawdź

ZOBACZ RÓWNIEŻ