DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - SYSTEM ZWIĄZKU BANKÓW POLSKICH

2016-08-12
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE prowadzony przez Związek Banków Polskich to najważniejszy ogólnopolski system przeciwdziałający wyłudzeniom z użyciem cudzej tożsamości.

System DZ gromadzi dane o utraconych (zagubionych lub skradzionych) dokumentach. Przede wszystkim o dowodach osobistych i paszportach. Blokuje możliwość wykorzystania ich przez przestępców.

 

Co daje system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE?

Umożliwia bankom i przedsiębiorcom sprawdzenie, czy dokument, którym posługuje się klient, nie został zastrzeżony (jako skradziony lub zagubiony).

 

Ogranicza ryzyko posłużenia się przez przestępców skradzioną tożsamością.

 

Pośredniczy w dostępie banków do systemu PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych (RDO).

 

Jak działa system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE?

Wystarczy zastrzec dokument korzystając z jednego z dwóch możliwych kanałów:

  • jednym kliknięciem, za pośrednictwem BIK – wystarczy wcześniej założyć bezpłatne konto na bik.pl
  • w banku – osobiście, telefonicznie lub poprzez bankowość elektroniczną

 

Dane są automatycznie przekazywane do centralnej bazy danych systemu DZ.

 

Dane o zastrzeżonych dokumentach są w trybie online udostępniane podmiotom korzystającym z systemu. Są to m. in. wszystkie banki w Polsce oraz operatorzy telefonii komórkowej.

*Tylko w wybranych bankach

 

Kiedy należy korzystać z systemu DZ?

Z systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE powinna skorzystać każda osoba, która utraciła dokumenty. Niezależnie od tego, czy korzysta z usług bankowych, czy nie. Trzeba pamiętać, że osoby, które nigdy nie korzystały z usług bankowych są szczególnie narażone na próbę wyłudzenia kredytu na ich dane.

 

Fakt utraty dokumentu powinniśmy zgłosić do systemu DZ natychmiast, gdy zorientujemy się, że nam się to przydarzyło. Najszybciej zrobimy to online, za pośrednictwem portalu bik.pl. Jeśli doszło do kradzieży dokumentu, powinniśmy jak najszybciej zgłosić ten fakt na Policję.

 

Więcej o systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE: dokumentyzastrzezone.pl.