• dowód osobisty
  • na co dzień
  • prawdziwe historie

Dowód osobisty w zastaw - 10 przykładów

Zgodnie z ustawą z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, żądanie pozostawienia dowodu osobistego w zastaw jest czynem karalnym, za który przewidziana jest grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności.

Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Poznaj prawdziwe historie, które pokazują, jak rozpowszechniona jest to praktyka. Najczęściej zdarza się to w wypożyczalniach sprzętu, szatniach i na basenach. Ale nie tylko.

Notorycznie zostawiamy dowód osobisty w wypożyczalniach nart czy łyżew. Jednak dużym zaskoczeniem było dla nas żądanie zostawienia dowodu osobistego na basenie jednej z nadmorskich miejscowości, w zamian za kluczyk do szafki.

Kiedyś w wypożyczalni kajaków mój mąż musiał zastawić dowód osobisty. Jakie było moje zdziwienie, kiedy o to samo poproszono mnie. Za jeden kajak musieliśmy dać dwa dowody osobiste.

Było to w hotelu 4 gwiazdkowym. Musiałam zostawić dowód na basenie hotelowym, jako  zastaw za ręcznik.

W zeszłym roku musiałem zostawić w zastaw swój dowód osobisty na portierni jednego z wrocławskich szpitali, aby wypożyczyć wózek inwalidzki. Wózek był mi potrzebny, aby odebrać mamę po ciężkiej operacji i przewieźć ją do samochodu.

Zostałam poproszona o zostawienie dowodu osobistego w knajpie, w zamian za wynajęcie na godzinę stołu bilardowego.

Musiałem zostawić dowód w hurtowni materiałów budowlanych, gdy kupowałem przez kilka dni żwir i chciałem zapłacić w ostatnim dniu.

W szkole podstawowej mój syn rozlał sok. Aby pożyczyć mop i posprzątać, musiałem zostawić sprzątaczce dowód osobisty.

W szatni teatru, w zamian za wypożyczenie lornetki, poproszono mnie o pozostawienie dowodu osobistego jako zastaw.

Zostałam poproszona o pozostawienie dowodu, aby moje dziecko mogło pobawić się na prywatnym placu zabaw.

Poproszono mnie o dowód w jednym z warszawskich muzeów - jako depozyt za audioguide’a.

Powyższe historie dowodzą, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż pozostawienie dowodu osobistego w zastaw to sytuacja, która stwarza ryzyko wykorzystania naszych danych osobowych. Często nie wiemy, że żądanie pozostawienia dowodu osobistego w zastaw jest niezgodne z prawem. Zdarza się jednak, że czasami jesteśmy do tego zmuszeni i nie mamy wyboru.

Dlatego lepiej upewnić się, że nasz dowód nie został wykorzystany w sposób nieuprawniony. Wystarczy pobrać Raport BIK i sprawdzić, czy nie ciąży na nas kredyt, o którym nie wiemy.

Fakty i liczby

12 000

Tyle postępowań zanotowano w 2015 r. w związku z posługiwaniem się dokumentem innej osoby.


Znasz historię swojego dowodu?

Sprawdź

ZOBACZ RÓWNIEŻ