• dowód osobisty
  • na co dzień
  • prawdziwe historie

6 przykrych konsekwencji kradzieży tożsamości

Problemy związane z kradzieżą danych osobowych mogą być bardzo dotkliwe. Zgubienie, kradzież dokumentów, jak również niefrasobliwe udostępnienie swoich osobistych danych osobom do tego niepowołanym możesz odczuć boleśnie. Dlaczego? Oto 6 konsekwencji kradzieży tożsamości.

1. Wyłudzenie kredytu na Twoje imię i nazwisko

Kradzież tożsamości nie jest jedynie wątkiem zabawnej, filmowej komedii omyłek. To bardzo realny problem

Ktoś dokonuje kradzieży naszych danych i wykorzystuje je, aby się pod nas podszyć. W jakim celu? Najczęściej dla pieniędzy. Złodzieje tożsamości będąc w posiadaniu Twoich dokumentów lub danych osobowych mają bardzo cenną zdobycz, dzięki której mogą wziąć tzw. chwilówkę lub podpisać w banku umowę kredytową.

2. Prowadzenie fałszywej działalności biznesowej w Twoim imieniu i wyłudzania np. zwrotu podatku

Dysponujący Twoimi danymi oszuści mogą w dość prosty sposób założyć fikcyjną firmę. Jak można się domyślić – wcale nie w celu uczciwego zarobku.

Działalność gospodarcza prowadzona przez złodziei tożsamości na Twoje nazwisko to dla nich świetny sposób na wyłudzenie zwrotu podatku. Czyli przestępstwo, za które Urząd Skarbowy zechce ukarać Ciebie. Wszak w dokumentach figuruje Twoje nazwisko i inne dane osobowe.

3. Wynajęcie pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia

Na pewno doskonale wiesz, że meldując się w hotelu, powinieneś okazać do wglądu dowód osobisty. Dzięki temu recepcjonista może zweryfikować Twoje dane, które podałeś w trakcie składania rezerwacji.

To dla złodziei tożsamości świetna okazja, aby się pod Ciebie podszyć i trochę wzbogacić. Im wyższej klasy pokój, tym lepiej. Można z niego wynieść dużo wartościowych przedmiotów. A gdy w hotelu kradzież zostanie zauważona, możesz być pewny, że to do Twoich drzwi zapuka policja. Zresztą podobna sytuacja może mieć miejsce przy wynajmowaniu mieszkania od osoby prywatnej.

4. Kradzież wypożyczonego samochodu

Podobna sytuacja jak wyżej, może mieć miejsce również w wypożyczalni samochodów, gdzie przed udostępnieniem auta podpisywana jest umowa na Twoje nazwisko. To świetne pole do popisu dla oszustów, którzy posługując się należącymi do Ciebie danymi osobowymi czy dokumentami wypożyczą samochód w Twoim imieniu. Złodziej, jak nietrudno przewidzieć, nigdy do wypożyczalni nie wróci. A Tobie zostaną przykre konsekwencje i odpowiedzialność.

Powyższe historie dowodzą, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż pozostawienie dowodu osobistego w zastaw to sytuacja, która stwarza ryzyko wykorzystania naszych danych osobowych. Często nie wiemy, że żądanie pozostawienia dowodu osobistego w zastaw jest niezgodne z prawem. Zdarza się jednak, że czasami jesteśmy do tego zmuszeni i nie mamy wyboru.

5. Mandat i punkty karne na Twoje konto

Zbyt szybka jazda, łamanie przepisów ruchu drogowego mogą się skończyć karą finansową oraz punktami karnymi. Tylko co, jeśli otrzymujesz wezwanie do zapłaty mandatu, o którym wiesz, że go nigdy nie dostałeś?

Zastanów się czy w ostatnim czasie nie zgubiłeś prawa jazdy lub nie zostało Ci ono skradzione. I masz odpowiedź – trafiło ono w ręce nieuczciwych osób, które posłużyły się nim w trakcie kontroli drogowej.

6. Zawarcie umowy z operatorem telekomunikacyjnym na Twoje dane osobowe

Zauważyłeś, że zginął Ci dowód, ale dość szybko to zbagatelizowałeś sądząc, że przecież nic się nie stanie? Nie zdziw się, gdy za jakiś czas do Twoich drzwi zapuka listonosz z rachunkiem za telefon. Rachunkiem zapewne dość wysokim, za telefon na korzystanie z którego nigdy nie podpisywałeś umowy. Ty może nie, ale złodzieje Twojej tożsamości, posługujący się nią – z pewnością.

Uprzedzić złodzieja

Warto więc zabezpieczyć się przed opisanymi wyżej niespodziankami. Jak? W prosty sposób. Możesz aktywować bezpłatną usługę zastrzegania dokumentów w portalu BIK. Dzięki temu będziesz miał możliwość szybkiego zastrzeżenia dowodu osobistego, gdy tylko zauważysz jego brak. Uprzedzisz złodzieja i unikniesz przykrych konsekwencji kradzieży tożsamości.

Jak zastrzec dokument tożsamości?

Sprawdź

ZOBACZ RÓWNIEŻ