• wyłudzenia na słupa

Nie daj się zrobić w słupa

„Witaj, chcesz zarobić? Masz czysty BIK?”, „Poszukiwana osoba z czystym BIK – stała współpraca”, „Poszukiwany kredytobiorca, wysoka prowizja” – takie ogłoszenia można znaleźć w popularnych serwisach internetowych. Odpowiadając na nie, możesz wpakować się w poważne kłopoty.

Szukasz dorywczej pracy? Chcesz szybko zarobić większe pieniądze? A może potrzebujesz kredytu, ale nie masz zdolności kredytowej? Serwisy internetowe oraz gazety lokalne pełne są ogłoszeń typu:

„Witam, poszukuję osoby z czystym BIK, stała współpraca i dobry zarobek.”

„Poszukuję osoby do wzięcia kredytu na 200 tysięcy, oferuję 50 tysięcy prowizji. Od ręki, przelew na konto tego samego dnia, co przelew kredytu.”

„Witam, poszukuję kredytu. Pracuję, ale dochody mam nieudokumentowane. Pomoże ktoś?”

To tylko kilka przykładowych ogłoszeń, które powinny od razu zapalić Ci w głowie czerwone światełko. To właśnie w ten sposób przestępcy poszukują łatwych ofiar do przestępstw kredytowych polegających na braniu kredytu na tzw. słupa. Jak to działa?

Nie bądź naiwny

Przestępcy udają osoby prywatne, w potrzebie. Wymyślają wiarygodne historyjki, posługują się fałszywymi dokumentami i szczerze przyznają się do tego, że z różnych powodów mają problem z otrzymaniem kredytu. Dlatego szukają kogoś takiego jak ty – kto ma czysty BIK (czyli ma pozytywną historię kredytową) i pomoże im w uzyskaniu kredytu.

Układ wydaje się jasny – Ty bierzesz kredyt, oni go spłacają, a na Twoje konto spływa znaczna suma za tę usługę. Proste? Tak, do momentu, kiedy zaczynają do Ciebie przychodzić listy z banku o kolejnej niespłaconej racie tego… lub kilku innych kredytów wziętych na Twoje dane, już bez Twojej wiedzy!

Udostępniając nieznanej osobie swoje dane, takie jak adres, numer PESEL, miejsce urodzenia, a w szczególności skany lub kopie dokumentów tożsamości, ryzykujesz, że na jednej pożyczce się nie skończy. Przekazując przestępcom raport z BIK, informujący o dobrej historii kredytowej, dajesz im zielone światło do popełniania przestępstw z Twoim udziałem.

Jednocześnie sam popełniasz przestępstwo! Świadome użyczenie swoich danych i przyzwolenie, by ktoś inny wykorzystał je do wzięcia kredytu to przestępstwo podlegające nawet pod kilka paragrafów. Może za to grozić nawet do ośmiu lat więzienia, w zależności od tego, jak zakwalifikowane zostanie działanie. Co więcej, warto wiedzieć, że karane jest już samo ubieganie się o taki kredyt, nawet jeśli nie zostanie on przyznany.

Niebezpieczne znajomości

Statystyki policyjne pokazują jasno, że tym rodzajem przestępczości nie zajmują się pojedyncze osoby, lecz zorganizowane grupy przestępcze. Ktoś jest odpowiedzialny za werbowanie słupów, ktoś za dostarczanie fałszywych dokumentów, ktoś za kontakt z bankami. Bardzo często w tego typu działalność zamieszane są firmy oficjalnie zajmujące się pośrednictwem kredytowym.

Dlatego też odpowiadając na takie ogłoszenie, wiele ryzykujesz. Nierzadko już tylko podając adres email lub numer telefonu do kontaktu, narażasz się na nękanie i zastraszanie.

Policja ostrzega: jeśli choć raz nawiążesz kontakt z tego typu grupą przestępczą, niełatwo Ci się będzie od tych niechcianych znajomości uwolnić! Popełnienie przestępstwa wyłudzenia kredytu, za które grozi poważna odpowiedzialność karna, daje przestępcom proste narzędzie do szantażowania cię i tym samym zmuszania do dalszej współpracy.

Lepiej być mądrym przed szkodą

Takim sytuacjom możesz jednak zaradzić. Po pierwsze, nigdy nie odpowiadaj na tego rodzaju ogłoszenia. Już sam kontakt naraża cię na niebezpieczeństwo.

Nigdy nie zgadzaj się też na zaciąganie kredytu dla kogoś innego. Oprócz odpowiedzialności karnej ryzykujesz utratę możliwości zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania finansowego w przyszłości – banki nie chcą bowiem współpracować z klientami o takiej historii.

Aby się zabezpieczyć, możesz także skorzystać z usługi Alerty BIK. Dzięki niej otrzymasz powiadomienie sms lub email za każdym razem, gdy do banku wpłynie wniosek kredytowy złożony na Twoje dane. W porę dowiesz się, że ktoś usiłuje wziąć na Ciebie kredyt.

Jeśli chcesz się upewnić, że Twoje dane nie wpadły w ręce przestępców, pobierz raport BIK i sprawdź swoją historię kredytową. Upewnij się, że nie ciąży na Tobie nieznany kredyt.

Znasz historię swoich kredytów?

Sprawdź

ZOBACZ RÓWNIEŻ