• w podróży

5 zasad bezpiecznego pobytu w sanatorium

O skierowanie do sanatorium nie jest łatwo. Często czas oczekiwania na turnus rehabilitacyjny wynosi wiele miesięcy, a nawet lat. Dlatego tym bardziej warto wykazać się przezornością i zadbać o to, aby długo oczekiwana kuracja nie zakończyła się przykrą przygodą.

Nie zostawiaj dowodu na recepcji

Meldując się w sanatorium musisz pokazać dowód osobisty. Dzięki temu obsługa może zweryfikować Twoje dane, skierować Cię do właściwego pokoju i zapisać na zabiegi.

Nigdy jednak nie zostawiaj dowodu bez opieki. Jeśli recepcjonista twierdzi, że w tej chwili nie ma czasu i wypełni dokumenty później, zabierz dowód i spytaj, kiedy możesz przyjść. Jeśli zostawisz dowód nawet na kilka godzin, może on zostać użyty np. do założenia na Twoje dane konta i zaciągnięcia kredytu.

Noś dokumenty przy sobie

Gdy idziesz na zabiegi albo na posiłki, weź ze sobą dokumenty. Nie zostawiaj ich w pokoju, bo pod Twoją nieobecność ktoś może je ukraść! Złodziej może też wykorzystać dowód i podrzucić Ci go z powrotem, przez co nawet nie będziesz wiedzieć, że się pod Ciebie podszył. Twój dowód bezpieczniejszy będzie przy Tobie.

Uważaj, co podpisujesz

Bardzo popularne w sanatoriach są pokazy pościeli, garnków czy drobnego sprzętu AGD. Rzeczy te zwykle są dość drogie. Sprzedawcy zachęcają więc na przykład, by wziąć je na próbę i zapłacić później.

Zachowaj ostrożność, jeśli ktoś podsuwa Ci dokumenty, które masz podpisać. Bardzo często jest to gotowa umowa kredytowa, która nie tylko zobowiązuje Cię do zapłaty pełnej ceny, ale także wysokich odsetek. W efekcie zapłacisz jeszcze więcej! Upewnij się, że wiesz, co podpisujesz. W przypadku wątpliwości najlepiej niczego nie podpisywać.

Także wycieczki to ryzyko

Ciekawa wycieczka po okolicy może przynieść kłopoty, jeśli zgubimy na niej nasze dokumenty. Dlatego należy chronić je tak samo dobrze, jak portfel z pieniędzmi! Złodzieje chętnie odwiedzają miejscowości turystyczne i uzdrowiska, w nadziei na łatwy łup. Nie narażaj się na to, że ktoś posłuży się danymi z Twojego zagubionego dowodu!

Zapewnij sobie ostrzeżenie i możliwość działania

Przed wyjazdem do sanatorium dobrym pomysłem będzie założenie konta w BIK i aktywowanie alertów kredytowych. Dzięki nim dostaniesz wiadomość SMS, jeśli ktoś bez Twojej wiedzy posłuży się Twoimi danymi w banku, biorąc kredyt.

A jeśli już się tak stanie, że stracisz dowód, wówczas zastrzeżesz dokument jednym kliknięciem.

Jak uchronić się przed wyłudzeniem?

Sprawdź