• dowód osobisty
  • na co dzień
  • prawdziwe historie

Metody na ochronę przed wyłudzeniem kredytu

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak się ustrzec przed wyłudzeniem kredytu na swoje nazwisko. Pytają: czy mogę coś zrobić, aby złodzieje tożsamości nie przysporzyli mi problemów? Oczywiście, że tak. I można to zrobić korzystając z trzech prostych metod.

1. Zawsze chroń swoje dane osobowe

Imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, PESEL czy datę urodzin. Zawsze. Naprawdę zawsze!

Nie podawaj ich osobom trzecim, zwłaszcza tym, których nie znasz, a które kontaktują się z Tobą przez Internet czy telefon. Nigdy nie wiesz, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie – nawet jeśli brzmi jak bardzo miła osoba.

Pamiętaj też, że Twoje dane można znaleźć na rachunkach, fakturach i wielu innych dokumentach. Zawsze niszcz je dokładnie (najlepiej w niszczarce), aby uniemożliwić wykorzystanie Twoich danych przez osoby niepowołane.

2. Nie udostępniaj dokumentów osobom trzecim

Najczęściej nie jest to konieczne, np. kiedy chcesz wypożyczyć sprzęt sportowy. A już na pewno nie oddawaj nikomu swojego dowodu osobistego – chyba, że prosi Cię o to policja. Poznaj swoje prawa i sprawdź, kto może prosić Cię o Twoje dane.

To bardzo ważne, bo jeśli Twoje dane wpadną w ręce nieuczciwej osoby, możesz ponieść bardzo dotkliwe konsekwencje. Kradzież tożsamości bardzo często kończy się wyłudzeniem kredytu na nazwisko poszkodowanej osoby.

Wszelkie tego typu oszustwa kredytowe są niestety dość szeroko rozpowszechnionym procederem. Ich nieświadomą ofiarą może stać się każdy z nas.

W I kwartale 2015 roku próbowano wyłudzić 1 877 kredytów na łączną kwotę 67,3 mln złotych! Oszuści mogą posługiwać się dowodami osobistymi, które zostały zgubione, skradzione albo podrobione na podstawie naszych danych. Niestety złodziei naszej tożsamości nie odstraszają kary za przestępstwa kredytowe.

3. Zabezpiecz się na przyszłość i skorzystaj z usługi Alerty BIK

Dzięki niej otrzymasz powiadomienie sms lub email za każdym razem, gdy do banku wpłynie wniosek kredytowy złożony na Twoje dane osobowe. To dodatkowe zabezpieczenie, które jest świetnym sposobem na to, żeby ustrzec się przed konsekwencjami kradzieży tożsamości.

Co zrobić, gdy otrzymasz taki Alert, a nie składałeś takiego wniosku ani nie zgodziłeś się na bycie niczyim poręczycielem? Jak najszybciej skontaktuj się z BIK – zadzwoń pod nr: 22 348 4444.

Jeśli wiesz, że w przeszłości nie stosowałeś się do powyższych rad, pobierz raport BIK i sprawdź swoją historię kredytową. Upewnij się, że nie ciąży na Tobie nieznany kredyt.

Jak uchronić się przed wyłudzeniem?

Sprawdź

ZOBACZ RÓWNIEŻ