Aplikacja BIK

Sprawdzaj BIK w telefonie!

 

Zaginięcie paszportu - historia, która może przydarzyć się każdemu

Złodzieje dokumentów grasują wszędzie, choć czasem wydają się sympatyczni, a nawet atrakcyjni!

Opowieści na temat skradzionego paszportu krąży mnóstwo. Ten ważny dokument czasami znika podczas podróży – sam lub wraz z innymi dokumentami, jeśli złodziej pokusi się o przywłaszczenie całej torebki, plecaka czy teczki. Dlatego, choć to trudne, cenne rzeczy zawsze trzeba mieć na oku, bo do kradzieży paszportu może dojść nawet w sytuacji wyglądającej pozornie na całkowicie bezpieczną.

Kradzież paszportu – historia, która daje do myślenia

Historia pana Adama, oparta na prawdziwym wydarzeniu, doskonale obrazuje pomysłowość oszustów. Sytuacja ta wydarzyła się poza granicami Polski. Była wówczas połowa czerwca, wyjątkowo upalny dzień. Pan Adam jechał samochodem do pracy, otworzył po swojej stronie okno i nawet nie przypuszczał, że za chwilę padnie ofiarą złodziei, a przyjemny poranek skończy się między innymi utratą paszportu.

Jak to się stało? Otóż na jednym ze skrzyżowań pan Adam musiał czekać na czerwonym świetle. W tym samym czasie z jego strony podjechał inny samochód, z którego wyglądała kobieta. Trudno było jej nie zauważyć, gdyż przykuwała uwagę urodą i przyjemnym usposobieniem. Nieznajoma wyciągnęła mapę miejską i zaczęła wypytywać pana Adama o dojazd do określonego miejsca. Bohater owej historii, zawsze uprzejmy i pomocny, bardzo starał się wytłumaczyć kobiecie, w jakim powinna udać się kierunku. Rozmówczyni wydawała się jednak mało zorientowana w okolicy. Wciąż upraszała o ponowne wyjaśnienia i mimo chęci pana Adama, dawała mu do zrozumienia, że nie pojmuje jego wytycznych. Ponawiała także prośby, żeby mówił głośniej, wszak ulice bywają bardzo hałaśliwe...

Skradziony paszport – wystarczy chwila nieuwagi

Czy ta błaha sytuacja mogła skończyć się kradzieżą? Okazuje się, że tak! W tym samym czasie, kiedy pan Adam w całości poświęcał uwagę zagubionej nieznajomej, z drugiej strony samochodu zaczaił się złodziej, który potrzebował jedynie chwili, aby zabrać torbę z tylnego siedzenia. Głośna rozmowa z kobietą, gwar ulicy, szum silników – wszystko to zagłuszyło dźwięki włamania. Niestety, doszło nie tylko do utraty paszportu, ale też innych dokumentów oraz niewielkiej kwoty pieniędzy.

Czy kierowca mógł przewidzieć, że piękna kobieta chciała jedynie odwrócić jego uwagę? Z pewnością trudno byłoby mu w to uwierzyć. Po chwili rozmowy podróżniczka podziękowała za radę i odjechała. Pan Adam natomiast poszedł do pracy i z początku nawet nie zorientował się, że doszło do kradzieży paszportu i innych dóbr, które schował w torbie. Przez swój brak przezorności dopiero w domu zorientował się, że został oszukany. Nie był to zresztą jedyny przypadek w tym mieście.

Czym grozi zagubienie paszportu lub jego kradzież?

Od momentu, w którym skradziono paszport pana Adama, do chwili, kiedy się o tym przekonał, minęło co najmniej 11 godzin. W tym czasie mogło dojść do posłużenia się dokumentem, a co za tym idzie – danymi pana Adama, przez niepowołane osoby. W paszporcie znajdują się podstawowe informacje osobowe, dlatego bywa używany wymiennie z innymi dokumentami tożsamości. Jeśli zaś doszło do utraty paszportu za granicą, a osoba poszkodowana zaniedba ten fakt i nie zgłosi go niezwłocznie odpowiednim organom, może mieć problem z powrotem do swojego kraju. Trzeba pamiętać, że każde przywłaszczenie dokumentów przez obcą osobę może skutkować podszyciem się przez złodzieja pod ofiarę kradzieży!

Jak się chronić?

Jeśli masz ze sobą paszport, za granicą lub w Polsce, zawsze strzeż go tak bacznie, jak i innych dokumentów oraz pieniędzy. Torbę z cennymi dokumentami, kartami bankowymi i gotówką zawsze trzymaj blisko siebie. Nigdy nie ufaj obcym ludziom, nawet jeśli są schludni, sympatyczni, uśmiechnięci – dokładnie tak maskują się oszuści. Groźnym następstwem kradzieży dokumentów jest wykorzystanie danych osobowych do wyłudzenia kredytu przez złodzieja. W przypadku braku pewności na temat swojej historii kredytowej, zawsze warto skorzystać z usług BIK – biuro prowadzi staranny monitoring zapytań kredytowych i może zaalarmować klientów, których dane zostały wykorzystane bez ich wiedzy i zgody.

Przeczytaj również